Pozor na pískování víka

Přišli jste na něco zajímavého? Máte nějakou radu? Sem s ní!

Moderátor: Minor

Uživatelský avatar
Minor
Správce fóra
Správce fóra
Příspěvky: 1701
Registrován: 08 čer 2009 20:24
Kontaktovat uživatele:

Pozor na pískování víka

Příspěvekod Minor » 12 črc 2010 11:54

Na tenhle článek z webu brněnských H-fans jsem si vzpomněl, když mi Blue vykládal své potíže s motory, které mu neustále odcházejí na čerpadle.
A když mi podobné potíže vylíčil Ramik u crxka Lenny, jejíž nově nalakované víko jsem nedávno viděl, začal jsem článek hledat. Bohužel marně, ale co bych to byl za veterána hondí scény, kdybych nevěděl, na koho se obrátit :)
Takže - díky Darkovi z H-Fans a jeho svolení si přečtěte, co se může stát, když si necháte před lakováním víko opískovat.
Dík patří pochopitelně i autorovi článku, což je Alien z H-Fans.


V dnešní faceliftové tunerské době není vůbec snadné prorazit s autem, které má upravený pouze výkon motoru a ne vzhled motoru, či nejlépe celého vozu. Tento fenomén velice dobře znám ze svého přibližovadla. Vždy, když někomu nadiktuji úpravy, hnedle chce motor vidět, nezajímaje ho, že úpravy jsou vevnitř, ne zvenku. Letmý pohled do jeho tváře napoví, jak velké je jeho zklamání, že koní nebylo dosaženo lakováním motoru. Není tedy divu, že jsem vyměkl i já a když mi Matt řekl o komaxitování (proces popíši níže) ventilového víka motoru, hned jsem mu své víko svěřil (nutno podotknout, že on je v tomto procesu prostředník a sám s komaxitováním nemá nic společného).
Netrvalo ani dva týdny a víko bylo doma. Zvolil jsem matnou červenou, abych jako měl jako pocit, že Type-R mi něco říká….. Při převzetí víka jsem byl Mattem upozorněn, že před vlastním nanesením barvy, je nutné víko opískovat (pomocí kovových kuliček a kovové drtě) a tudíž ať řádně vymyji či vyfoukám vnitřek víka. Při pohledu na vnitřní stranu jsem si ihned všiml zbytků kovových pilin.
Nadešel den montáže a tudíž i avízované očisty. Vzal jsem pistoli a nádobku s technickým benzínem a jal se nečistoty vyplavit. Kompresor nafoukal 800kPa, co víc si přát. Po chvíli se ukázalo, že největší množství nečistot je zaneseno v prostoru pro odlučování oleje ze vzduchu, který předchází odvětrání ventilového rozvodu do sání.

Šipky vyznačují místa vniku drtě a kuliček do odlučovacího prostoru
obr1.jpg


Při vší snaze z otvoru pro odvětrání lezla stále drť s kuličkami. V tuto chvíli jsem s montáží zaváhal a rozhodl se, že tomu dám poslední intenzivní očistu a pokud to zabere, tak to namontuji. Nejlepší očista by byla prostor pro odlučování otevřít, jenže ten je překrytý plechem a zanýtovaný, jak je vidno na obrázku. Snad pětiminutový zásah vzduchu s benzínem do všech otvorů, které s odvětráním souvisely dodal kýžený efekt a drť se přestala vyplavovat. Víko jsem tedy s klidnou hlavou namontoval.
Po první projíždce jsem si všiml, že mi začal později po nastartování zhasínat olej. S víkem jsem si to nespojoval, protože jsem zároveň vyměnil i olej a olejový filtr. Spíše to naznačovalo, že na olejovém filtru neplní funkci gumová membrána zamezující spadávání oleje. Zkusil jsem vyměnit olejový filtr a problém na chvíli přestal, tudíž jsem montáž víka vyloučil.
Ke konci léta mi volal jednoho dne Johny, že se mu zatavil motor na dálnici z Pohořelic (ve 200km/h). Již v tento moment ve mně trochu hrklo. Vzpomněl jsem si, že Johny byl jedním ze tří lidí, co si nechali komaxitovat víko ventilů. Práce moc, takže jsem se k rozborce jeho motoru dostal až cca za týden. Po celou tu dobu to ve mně značně vrtalo. Vytáhl jsem motor a já se ho jal rozebrat a zjistit tak škody a příčiny. Již po deinstalaci olejové vany se moje obavy potvrdily. I přes velké množství kovových šupin z ložisek klikové hřídele byly přítomny jasně rozeznatelné kuličky a drť z opískování. To by samo o sobě ještě nezapříčinilo zastavení motoru. Hlavní příčinou bylo poškození olejového čerpadla, kterým tyto nečistoty prošly. Omačkaly se zuby a čerpadlo tak ztratilo schopnost dodávat dostatečné množství oleje, nehledě na to že díky poškrábání a omačkání zubů se samotný chod čerpadla výrazně ztížil, téměř zastavil, což můžete sami vidět na obrázku.

obr2.jpg


Netrvalo ani měsíc a volal mi i Matt, že uvíznul ve městě a z motoru mu lezou podivné zvuky. Okamžité odstavení auta bylo nutností. Vytažení motoru, rozborka a rovnou jsem šel na olejové čerpadlo……stejné příznaky. Omačkané zuby. Pro jistotu jsem otevřel jedno čerpadlo co jsem měl schované na dílně, abych si ověřil jeho stav. Zuby krásně hladké.
Můj nejhorší motorový sen na světě se stal skutečností. Ani na chvíli jsem už nezaváhal s diagnózou mého motoru. Rozborka byla nutností. Nejméně tisíckrát jsem se proklel, že jsem tehdy nedal na můj vnitřní pocit a přesto víko namontoval. Motor ven, vana dolů, čerpadlo dolů. Stejná závada jako v předchozích případech, olejové čerpadlo v háji. Štěstí mi však přálo víc než Johnymu či Mattovi a po kompletní rozborce klikového soustrojí jsem zjistil, že u mne nedošlo k poškození kliky a ložisek! Vybral jsem z motoru a vany zbytky nečistot z pískování, vyměnil olejové čerpadlo a pro jistotu i ojniční ložiska a motor od té doby najel dalších 10tis km. Pro mě to je však velké poučení, již nikdy si nebudu dělat na motoru žádné nesmyslné estetické zásahy. Představa, že by se mi zastavil můj motor ve kterém jsou desetitisíce za materiál na GO a úpravy (o hodinách mé práce nemluvě), mě děsí dodnes.

Přestože mi již je jakékoliv lakování víka proti srsti, popíšu vám postup(y) jak zdárně předejít problémům po pískování a následném komaxitování. Byť se vám to bude zdát asi trochu postavené na hlavu, hlavní parametr při zadávání je instruovat člověka co bude provádět komaxitování, kterou stranu víka má komaxitovat!
První možností, jak předejít vniku pevných částí do prostoru pro odvětrání hlavy je vyrobit např. ze dřeva přesnou kopii dosedací plochy víka a tu pevně připevnit k víku před tím, než jej předáte na komaxitování (nejsem si však jist, zda-li bude při použití dřeva možné díl pak vypálit v peci) + utěsnit vývod z ventilového víka do sání.

Vývod ventilového víka do sání
obr3.jpg


Druhá možnost je předat víko tak jak je a po jeho vrácení odstranit kryt onoho odlučovacího prostoru na ventilovém víku a to odvrtáním nýtů:

Šipky vyznačují místa odvrtání
obr4.jpg


Po zdárném odstranění krytu a vyčistění je nyní nutné v místech původních nýtů vyvrtat otvory, vyřezat do nich závit a následně lze krycí plech přišroubovat do vzniklých otvorů zpět. Doporučuji použití velkého množství lepidla do šroubových spojů, zajisté si dovedete představit, co by způsobil uvolněný šroubek ve ventilovém rozvodu, potažmo motoru.

A na závěr bližší vysvětlení pojmů, o kterých tento článek vlastně je:
Komaxitování: Je to takzvané práškové lakování. Na očištěný povrch se nanese prášková barva, která se poté vypaluje za daných teplot (100-200°C) v peci.
Pískování: Je to tryskání pevných částic za účelem očištění povrchu předmětu. Na předmět je velkou rychlostí vržen např. písek a ten po nárazu na předmět z něj například odtraní starou barvu. Nejběžnější používané pevné částice jsou kovové kuličky, písek, kovová drť, atp.

Autor článku: Alien, fotky Dark
Minor@honda-club.cz, 737574121, ICQ 225505717

Uživatelský avatar
MrBlue0553
Miminko
Miminko
Příspěvky: 27
Registrován: 21 črc 2009 14:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozor na pískování víka

Příspěvekod MrBlue0553 » 14 črc 2010 10:49

Doporučuji si dát na to opravdu velký pozor, tento "estetický" nesmysl mi stál už druhý motor a až teď, po výměně 4-té olejové pumpy jsem pochopil oč jde. Pokažde mi tak po 500km přestala mazat a zadřela se olejová pumpa. Vyměnil jsem 1., 2., .... Pořád dokola. Že jsem to nenechal černé jak bylo. Nafackoval bych si. 2x výbrus kliky, šálky, lágry, pístní kroužky, cca 20 litrů oleje, 5 filtrů, těsnění, rovnání hlavy, guferka na ventilech, nespočet času strávených jak půjčováním si jiných aut abych se dostal do práce, tak i čas strávený pod autem. Všechno v hajzlu a cca 30tisíc k tomu. A to jen kvůli pitomýmu víku, který jsem tam dal...začal kolotoč problémů s mazáním. Nedělejte to a nebo, jak říká minorek, pořádně vyčistit. Musím koupit 3-tí motor, a doufám, že to víko bude v co nejhorším stavu, protože i tak mi to nebude nutit do toho, abych ho nechal opískovat.

280,- Kč *SE NEROVNÁ* 30.000,- Kč
za trochu parády krutá daň, ale budu moudřejší a doufám, že i hafo z Vás. :|

hawk *cry*

Uživatelský avatar
Minor
Správce fóra
Správce fóra
Příspěvky: 1701
Registrován: 08 čer 2009 20:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozor na pískování víka

Příspěvekod Minor » 14 črc 2010 11:19

Předpokládám, že ta tvoje pumpa vždycky vypadala takhle, co?
Ale jsem rád, že jsem snad aspoň odhalil, co se ti děje s motorem a že tím pádem na *crx* nezanevřeš:) *drinks*
Je v tom opravdu nevinně.
Jo a jinak - pokud lakovat víko, tak lak dolů lakožroutem, jde to prej pěkně.
Minor@honda-club.cz, 737574121, ICQ 225505717

Uživatelský avatar
Minor
Správce fóra
Správce fóra
Příspěvky: 1701
Registrován: 08 čer 2009 20:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozor na pískování víka

Příspěvekod Minor » 29 črc 2010 21:45

Dostal jsem dobrý tip, jak na opískování (otryskování) víka - totiž suchým ledem. Více info zde - http://www.oxys.cz/technologie/faq
V okolí Prahy to prý dělá nějaká firma v Řevnicích. Kamarád tam prý dával za otryskání dvou vík 250 Kč.
Minor@honda-club.cz, 737574121, ICQ 225505717

Uživatelský avatar
dom4130
Klouček
Klouček
Příspěvky: 121
Registrován: 06 říj 2009 19:16
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozor na pískování víka

Příspěvekod dom4130 » 30 črc 2010 08:22

Minor je proste NEJ!

Uživatelský avatar
PAKO
CRXař
CRXař
Příspěvky: 495
Registrován: 24 led 2011 14:31
Bydliště: Praha-Běchovice,Škvorec
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozor na pískování víka

Příspěvekod PAKO » 01 úno 2011 03:04

kdyby jste chtěli odstranit barvu z víka,doporučuji nitroředidlo hadr a balíci folii(stačí i potravinářská.
hadr namočíte do ředidla obalíte s ním víko a přebalíte folií(aby se to hned neodpařilo) počkáte 20-30min a rozbalíte,nátěr pak sundaváte jak kůži z vařeného kuřete.případně to můžete opakovat když v záhybech ještě něco zůstane.

kdyby jste si pořídili barvožrout,tak jedině na acetonové bázi,ty co obsahují louh vám sežerou i víko :D

Uživatelský avatar
Ludva
Bourák
Bourák
Příspěvky: 315
Registrován: 21 čer 2009 12:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozor na pískování víka

Příspěvekod Ludva » 01 úno 2011 10:19

PAKO píše:kdyby jste chtěli odstranit barvu z víka,doporučuji nitroředidlo hadr a balíci folii(stačí i potravinářská.
hadr namočíte do ředidla obalíte s ním víko a přebalíte folií(aby se to hned neodpařilo) počkáte 20-30min a rozbalíte,nátěr pak sundaváte jak kůži z vařeného kuřete.případně to můžete opakovat když v záhybech ještě něco zůstane.

kdyby jste si pořídili barvožrout,tak jedině na acetonové bázi,ty co obsahují louh vám sežerou i víko :D

Super, díky za návod. Zrovna to budu řešit. ;) *fin*

Uživatelský avatar
Janozman
Miminko
Miminko
Příspěvky: 51
Registrován: 04 pro 2012 19:38
Bydliště: okres Tvrdosin
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozor na pískování víka

Příspěvekod Janozman » 09 pro 2012 01:09

No minorku, klobouk dole...zasluzis si proste vice nez jenom podekovani za tohle vsitko čo pro nás delas. Je to úžasný dat situ námahu to zistiť pak to krásne rozpisat, podeliť se snama vsehovsudy.. DIKI ti minorku...
,,honda power of dreams,,

sw!tch
Miminko
Miminko
Příspěvky: 11
Registrován: 19 pro 2012 17:46
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozor na pískování víka

Příspěvekod sw!tch » 21 pro 2012 14:21

Boha jeho dekuju! Už jsem měl víko skoro sundané *pohladit*


Zpět na „Návody / Guides“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů