Alu a pneu

Přišli jste na něco zajímavého? Máte nějakou radu? Sem s ní!

Moderátor: Minor

Uživatelský avatar
Redy
Šéfík!:)
Šéfík!:)
Příspěvky: 2910
Registrován: 06 čer 2009 17:29
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Alu a pneu

Příspěvekod Redy » 16 bře 2010 08:38

Nebudeme asi nijak mluvit z cesty, když prohlásíme,že kvalitní litá kola dokážou změnit vzhled vozu k nepoznání. Ačkoliv se bavíme v této chvíli zejména o estetickém hledisku, není od věci připomenout, že "elektrony" mají bezesporu i několik dalších výhod:

- Lehčí kola snižují celkovou velikost neodpružené hmoty, což se pozitivně projevuje na jízdních vlastnostech vozu. Rovněž pokles hodnot setrvačných sil rotujícícho kola zvyšuje dynamiku akcelerace i brzdění.

- Pokud Vás tuning bude směřovat k záměně originálního rozměru za kola podstatně širší, navíc podtržené nízkoprofilovými pneumatikami, získáváte další plusové body, a to nejen díky skvělému vzhledu. Širší pneumatika má podstatně větší styčnou plochu s vozovkou, což oproti klasické pneumatice snižuje prokluz při akceleraci a intenzivním brzdění. Rovněž díky větší adhezní síle je hranice smyku při rychlém průjezdu zatáčkou podstatně výše. Jak je v životě zvykem, každé plus má pochopitelně i své mínus, takže se objektivně podívejme i na jisté nevýhody.

- Široké pneumatika (především zadní) mají větší tendenci k opotřebení - a tím nemám na mysli pouze důsledky agresivní jízdy. Pokud se jedná o opravdové "válce" je rozdíl v rychlostech zejména v ostrých zatáčkách na vnitřní a vnější hraně pneumatiky dost značný, což místo odvalování způsobuje smykání po vozovce.

- Značná šířka kola podstatně zvyšuje riziko akvaplaningu při rychlé jízdě na mokré vozovce. Díky nízkému měrnému tlaku pneumatiky na vozovku se hůře odvádí voda ze styčné plochy. Aby jízda nebyla vyloženě nebezpečná, je nezbytná dostatečná hloubka desénu (alespoň 3mm). Nechat však obuté široké pneu i na sněhu, to už je skutečná "zabíjačka". Pokud vše ve zdraví přežijete, zjistíte alespoň, co to je nazout na vůz čtvery lyže.

- Vyšší valivý odpor širokých pneumatik ubírá také určitou část výkonu motoru. Dejte proto pozor, aby se váš vůz tak trochu nezadýchával. Potom byste museli přidat nějaký ten "watík" do motoru navíc.

- "Válce" vyžadují trochu větší ovládací sílu na volantu (posilovač vám ovšem "helfne"). Navíc mají tendenci k vedení ve vyjetých kolejích na silnicích, což opět trochu ztěžuje řízení.

- Nízký profil pneumatiky má sice skvělé vodící vlastnosti, ale jejich útlum je dost mizerný. Pokud máte navíc tvrdé pružiny je jízda po nerovnostech nejlepší cestou k tomu, jak si vyrazit dech.

Technické info

PCD = označuje průměr roztečné kružnice pro upevňovací šrouby a jejich počet, např.
4X100 používané u CRX.

CB = udává průměr centrovací díry v mm. Toto číslo musí korespondovat s průměrem osazení na brzdovém kotouči nebo bubnu. Pokud bude menší, disk pochopitelně nenasadíte, jestliže bude větší,disk pro změnu nevycentrujete (i přesto, že bude souhlasit PCD). Při jízdě se to pochopitelně projeví házením kola. Protože téměř každý výrobce automobilů používá jiný rozměr centrovací díry, znamená to, že kolo z jednoho vozu na druhý nemusíte obout, a to i přesto, souhlasí-li všechny rozměry včetně PCD. Aby se tomuto zabránilo, používají někteří výrobci (např. O.Z. Racing) výměnné středové kroužky různých rozměrů. Ty lze vložit do větší středové díry na disku, který se tak do jisté míry stává univerzální pro použití na více typů vozidel.
U CRX je středová díra 56.1mm.

Upevňovací šrouby = jsou velmi důležitou a možná trochu opomíjenou součástkou. Používá se nepřeberné množství typů a rozměrů podle konkrétních případů. Při záměně za originály dbejte na jejich správný rozměr, tvar dosedací plochy (abyste nezničili disk a aby se nepovolovaly) a především na velikost stoupání, jinak poškodíte závit v náboji kola, což může být dost mrzuté.Délka šroubů by z pevnostního hlediska neměla překročit 65 mm, na což je potřeba dávat pozor zejména při montáži rozšiřovacích podložek. Velmi důležitým faktorem při jejich nákupu je kvalita a zaručený původ. Správné šrouby jsou z dobré oceli a tepelně zpracované. Pokud tomu tak není, můžou se ustřihnout nebo natahovat, což představuje značné riziko.

Rozšiřovací podložky = jsou velmi oblíbeným prvkem,přestože nejsou schválené pro provoz. Nemají jen optický efekt tím,že dokážou skvěle "vytáhnout" kola ven z blatníku. Mají rovněž vliv na stabilitu vozu při rychlém průjezdu zatáček. Přestože je opět nejlépe nakoupit i tento komponent od renomovaných výrobců, dá se jako jeden z mála bez problému vyrobit i ve zcela amatérských podmínkách. Při návrhu však pečlivě hlídejte rozměry tak, aby bylo kolo správně vycentrované a délka upevňovacích šroubů nepřekročila povolené hranice. Použitý materiál musí být co nejlehčí (hliník, dural),aby se nezvyšovala velikost neodpérované hmoty. Pokud se do toho chcete pustit, nejlépe bude, když se inspirujete na originálu. Kromě "průchozích" podložek, které rozchod pouze rozšiřují, existují i podložky, kterými lze měnit rozteč šroubů (PCD), a tudíž dovolí použití jiných disků. Pokud však použijete podložky příliš široké (cca nad 40 mm), začíná docházet k přílišnému silovému namáhání uchycení kola (zejména ložisek). Kromě toho se mění "pákové" poměry, což ovlivňuje chování pružení i tlumičů a sílu v řízení (zejména při parkování). V těchto případech je lepší použít širší ráfek s menším ET.

ET = (z něm. Einpresstiefe) je vzdálenost mezi rovinou procházející středem disku a rovinou dosedací plochy disku. Udává se v milimetrech. Může nabývat kladných i záporných hodnot. Čím větší je kladná hodnota ET, tím více je kolo schováno v blatníku (obr. 2). Čím větší je záporná hodnota ET, tím více kolo vystupuje z blatníku (obr. 3).
U CRX se používá ET v rozmezí od 35-38.

Příklad:
a) ET45 = kolo je hodně schováno v blatníku,
b) ET0 = kolo vystupuje až k okraji blatníku,
c) ET-20 = kolo již přesahuje ven, mimo blatník

technical-rafek01.gif
technical-rafek01.gif (5.74 KiB) Zobrazeno 2414 x
technical-rafek02.gif
technical-rafek02.gif (5.56 KiB) Zobrazeno 2414 x
technical-rafek03.gif
technical-rafek03.gif (5.56 KiB) Zobrazeno 2414 x


Tabulka doporučené šířky ráfku dle rozměru pneumatiky

tabulka.jpg


Značení pneu

185/65 R14 86T
185 = jmenovitá šířka pneumatiky [mm]

65 = profilové číslo [výška průřezu činí 65% šířky]

R = symbol pro radiální pneumatiky

14 = průměr ráfku v palcích [palcový kód]

86 = index nosnosti. "86" znamená, že lze pneumatiky zatížit max. 530kg

tabulka1.jpg


T = index rychlosti - maximální přípustná rychlost [T=190 km/h]

Další značení

Rf [=zesílené] pneumatika je určena pro větší zatížení

Run Flat = speciální konstrukce pneu, která umožňuje jízdu i s vypuštěnou pneumatikou. Podmínkou použití je systém kontroly tlaku v pneu.

M+S [=mud+snow neboli bláto a sníh] pneu je určena pro zimní provoz

DOT výrobní kód. Poslední tři čísla udávají datum výroby v tomto tvaru:"234" [=23. týden roku 2004]

Perfektní strana na výběr kol, obsahuje obrázek CRX, dá se zde měnit barva vozu a podle toho nejlépe jak Vám požadované kola budou na autě slušet :-)

Zpět na „Návody / Guides“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host